fbpx
Armastuse Agentuur

Kui arvad, et koos on parem kui üksi,
siis tegutse juba täna!

Kontakt

Kui sul on küsimusi, mida sooviksid küsida enne liitumist, siis võta meiega ühendust või vaata korduvaid küsimusi siin.

Facebook
Tutvumine : sobiv paar rannas

Millel põhineb külgetõmme?

Kas Sa oled mõelnud sellele, miks mõni inimene on meile esimesest hetkest alates atraktiivne ja ligitõmbav? Millel põhineb külgetõmme just kindlat tüüpi inimeste vastu?

Atraktiivsus tähendab tõlkes midagi, mis meid meelitab, ahvatleb ja enda suunas tõmbab. See on omadus või kvaliteet, mis aktiveerib meis rõõmu, erutust ja naudingut. Atraktiivsus võib põhineda paljudel erinevatel faktoritel. Erinevad lähenemised, teooriad ja suunad psühholoogias pakuvad meile viise, kuidas mõista külgetõmmet ja selle alget.

Meie matchmaker Kätlin Kalling toob välja erinevad teooriad, millel võib põhineda külgetõmme:

1. Lapsepõlve armastuse muster – Imago teooria, Harville Hendrix
Imago teooria seisukohast tõmbavad meid enim partneri suunas, kelles me tunneme ära iseloomuomadused sarnased meie vanematele – emale/isale või teistele, kes meie eest hoolitsesid. Täiskasvanuna tõmbab meid just nende poole, kes panevad meid tundma ja käituvad meiega sarnaselt, nagu meie eest hoolitsenud vanemad. Need nö tuttavad mustrid tuvastatakse hetkega meie alateadvuses. Mentaalselt me võime taunida enda ema/isa käitumismustreid, kuid alateadlikult just need negatiivsed ja positiivsed käitumismustrid meid vastasoo juures tõmbavad.

Imago-partneriks nimetatakse partnerit, kelle meie alateadvus on ajanud sassi ema/isaga. Enamasti imago-partneri poole on meil koheselt tugev füüsiline tõmme. Lisaks me võime kogeda, et me oleme tundnud seda inimest kogu elu ja tema puudutus/kallistus paneb meid tundma turvaliselt, just nagu lapsena kogesime kaitstust ja turvatunnet olles ema/isa süles. Imago-partneris on esindatud meie vanemate peamised positiivsed ja negatiivsed omadused. Tihti ei suuda imago-partner täita neid samu vajadusi, millest meil ka lapsena puudu jäi, samal ajal nende puudustega seotud tundmused, äratavad meie lapsepõlvel armastuse mustri.

Need inimesed, kes esimestena tekitasid meis lapsepõlves suurt erutust või vaimustust, jätsid meisse kõige suuremad tundepõhised mustrid. See erutus ei olnud ilmtingimata seksuaalne, kuid kui see langes kokku seksuaalse ärkamisega, on kindel, et need jäävad meid mõjutama praktiliselt kogu eluks.

2. Energeetilised vastandid – Polaarsuste teooria, David Deida, Andrew Barnes
Suhte panevad toimima ühised asjad, aga energeetilised erisused tekitavad suhtesse kire ja mõjuvad ligitõmbavalt. Polaarsuste teoorias ei pea me silmas erinevaid mõttemustreid, maailmanägemust, erinevat emotsionaalset või intellektuaalset seisundit, vaid erinevaid energiaid – naiselike ja mehelike kvaliteetide aktiveeritust.

Naiseliku energiaga naine on atraktiivne meheliku energiaga mehele ja vastupidi. Enamasti see, mis on endas uinunud olekus, tõmbab meid just vastassoo juures. Mehelikku energiat kirjeldab turvalisuse loomine, otsusekindlus, kohalolu, teadlikkus ja selge piiride seadmine. Naiselik energia on kaastunne, toetus ja mõistmine. Naiselik energia tunnetab, näeb ja töötleb kõike, samal ajal kui mehelikkus on keskendunud ühele ainulaadsele ülesandele või probleemile. Naiselikule energiale on omane olemine, mehelikule energiale tegutsemine ja tegemine.

Kui inimene on väsinud või stressis, siis üldiselt paneb ta endale ette vastupidise maski. Paljud naised, kes on loomuselt naiselikud, panevad endale ette meheliku maski, kui nad tunnevad, et nad pole mõistetud, nähtud ja hoitud turvatundes. Kui naine soovib oma ellu mehelikku meest, tuleb tal endal aktiveerida endas allasurutud naiselikkus – täpselt samamoodi meestel.

3. Kiindumusmustrilised vastandid – Kiindumusteooria, Amir Levine & Rachel S.F Heller
Kiindumusteooria põhineb kiindumismustril, mis kujuneb välja juba meie lapsepõlves. Tulenevalt sellest, kui kättesaadav on meie vanemate tähelepanu ja kohalolu, näiteks saab seda määratleda juba 9 kuni 18 kuustel beebidel. Uuringutes on tulnud välja, et just vastand kiindumusmustriga inimesi tõmbab üksteise suunas – st äreva kiinduva mustriga inimesi tõmbab kiindumust vältivate inimeste suunas.

  • Suhtevältija kiindumusmustriga /Avoidant inimene näiteks kardab kõige enam, et ta ellu tuleb partner, kes tahab temale tugineda ja temast sõltuda. Ta kardab enamasti intiimsust, lähedust, seotust kõikidel viisidel, mis võivad piirata tema vabadust. Alateadlikult tõmbab ta oma ellu just äreva kiinduja, kes aktiveerib temas kõige ebameeldivamad tundmused ja ebakindlused – hirm kaotada iseseisvus ja sõltumatus.
  • Ärevat kiindujat /Anxious tõmbab enamasti suhet eemalelükkava partneri suunas. Alateadlikult tõmbab ta oma ellu enamasti suhtevältija, kes aktiveerib temas kõige ebameeldivamad tundmused ja ebakindlused – hirm saada eemale lükatud.
  • Turvalise kiindumusmustriga /Secure inimene suudab väljendada intiimsust, oma soove ja vajadusi kiindudes turvaliselt. Turvaline kiinduja ei muretse liigselt suhte toimivuse pärast: suhtes ta balanseerib nii ärevat kiindujat kui suhtevältijat, sobides partneriks neile mõlemale.

Loomulikult pole ükski inimene 100% üks või teine, vaid enamasti oleme segu ärevast-turvalisest, vältijast-turvalisest või kõigist kolmest.

4. Geneetiline sobivus – Immuunsüsteemi sobivus
Teadlased usuvad, et inimestel on võime eristada need vastassoo esindajad, kellel on neist erinevad immuunsuse geenid, kuna see võimaldab tuua siia ilma tugeva immuunsüsteemiga lapsi.

Geneetiliselt kõige sobivama partneri valimine toimub osade ekspertide jaoks läbi lõhna. Lõhna baasil geneetiliselt kõige sobivama partneri väljavalimine põhineb kuulsal t-särgi testil, mille viis läbi Šveitsi zooloog Claus Wedekind aastal 1994. Uuringus osalevatel meestel paluti kanda puuvillast t-särki 2 ööd ja hiljem paluti naistel hinnata meeste t-särke – määrates nende intensiivsust ja seksuaalset meeldivust. Naised eelistasid meeste särke, kelle geenid olid võimalikult erinevad, kellega neil sünniksid tugevad geneetilise eelisega järeltulijad. Atraktiivse inimese lõhna tajumine võimendab meie immuunsüsteemi ja seksuaalenergiat: tema lõhn maandab stressi balanseerides meie ajukeemiat.

Armastussuhtes me võime kogeda segu erinevatest atraktiivsustest. Me võime kogeda üheaegselt immuunsüsteemi tõmmet olles valinud partneri läbi enda lapsepõlve armastuse mustri ja lisaks kogeda ka energeetilisi/kiindumusmustrilisi erinevusi. Niisamuti võib olla partnerite vahel esindatud immuunsüsteemi tõmme koos energeetiliste vastandumistega. Ei eksisteeri õiget ega vale sobivust või külgetõmmet, tihti ongi atraktiivsus segu mitmetest lähenemistest – teine kord on see hoomamatu ja seda pole võimalik seletada lähtudes loodud teooriatest.

Autor: Kätlin Kalling