fbpx
Armastuse Agentuur

Kui arvad, et koos on parem kui üksi,
siis tegutse juba täna!

Kontakt

Kui sul on küsimusi, mida sooviksid küsida enne liitumist, siis võta meiega ühendust või vaata korduvaid küsimusi siin.

Facebook

Lahtised otsad – miks on raske suhtest välja astuda?

Psühhoterapeut Esther Perel on loonud uued terminid kirjeldamaks tänapäeva olukorda deitimismaastikul – ghosting, icing ja simmering.

Kuidas saada aru, et Sul on raskusi suhete lõpetamisega – Sa astud suhtest välja ebateadlikult ja põhjustades teisele inimesele segaseid tundmusi?

  • Ghosting /kummitamine – Sa lõpetad äkiliselt suhtluse, kuna Sinu jaoks tõuseb üles seoses suhtega mingi valu või ebameeldivus, millele Sa ei soovi otsa vaadata. Seega Sa astud välja sellest olukorrast ja haihtud.
  • Icing /jäätumine – Sa tahad, et teine osapool oleks Su jaoks küll olemas, kuid endal on suhte osas ärevus. Sa lükkad kohtumist edasi tuues põhjuseks, et Sul on kiire, kuid väljendad, et soovib kohtuda nt paari nädala pärast.
  • Simmering /tasaselt podisema – Sa vähendad aegamööda kohtumiste sagedust ja üleüldist suhtlus. Miski Sinu jaoks ei tööta selles suhtes, kuid selle asemel, et seda selgelt väljendada, soovid Sa inimesega siiski hoida sidet. Sa vaikselt eemaldud, kuid ei väljenda seda selgelt oma partnerile.

Esther Pereli sõnul on need manifesteeringud märk ühiskonnast, kus empaatia on kadumas. Selline käitumine näitab inimeste isekust, egokesksust ja empaatiavõimetust, kuna ei hoolita tagajärgedest, mida oma käitumisega põhjustatakse. Lisaks väljendab selline käitumisviis inimese hirme suhtlemise ees, tunnete ja haavatavuse ees.

Suhtesobitajana kuulen 100% klientide suust, et nende jaoks on ausus esimene oluline kvaliteet suhtes, ometi reaalne elu näitab seda, et suur osa kardab ise väljendada iseeenda tõde ja samuti partneri ausaid sõnu. Põhjused on palju, miks ei suudeta üksteisele väljendada selgelt enda tundeid.

Miks soovib partner korraga suhtest eemalduda ja ei võta enam ühendust, kuigi te olete veetnud koos väga sügavat ja toredat aega?

Sa oled vallandanud selles mehes/ naises, kes Sinust vaikselt eemaldub suure sisemise lahendamata emotsionaalse valu. Eemalduv osapool ei ole valmis vaatama otsa sellele valule enda sees, mis pärineb tema lapsepõlvest, kuid mille ta projektsioonina oma partnerile suunab. Suhteeksperdid ütlevad, et naised/ mehed, kellest vaikuses ootamatult soovitakse eemalduda, ei peaks iseendast põhjust otsima või iseend süüdistama. Enamasti põgeneja rollis olev osapool, põgeneb iseenda sisemiste deemonite eest.

Ta arvab, et lahendus sellele sisemisele ebamugavustundele on see, et ta eemaldub sellest inimesest, kes selle tunde temas aktiveerus. Lahendus seisneb selles, et see inimene valib jääda ja tunda neid ebameeldivaid tundeid, mis tema sees elavad.

  • Põgeneja prototüüp kardab iseenda (kui ka partneri) emotsioone – ta soovib vältida kõike seda, mis tekitab temas ebameeldivust. Emotsionaalselt ebaküps inimene kardab ka ära öelda, kuna temas on hirm inimesi pahandada, alt vedada või reeta. Ta väldib enda haavatavaks tegemist läbi enda tegelike tunnete väljendamist.
  • Eemalduja, olgu see mees või naine, kardab saada hüljatud – selle ebameeldiva valu vältimiseks, osapool eemaldub suhtest ja potentsiaalsest võimalusest saada hüljatud. Alateadlikult põhjustades teistele seda, mida ise kõige enam kardab.
  • Suhtevältijal (avoidant) on hirm armastuse, tunnete ja pühendumuse ees. See osapool on kogenud lapsena, et armastus on midagi lämmatavat, temas on alateadlik hirm, et partner võib võtta üle tema elu. Üksi maailmas eksisteerimine on tema jaoks turvalisem. Temas elab alateadlik uskumus, et suhtesse astumine on ohverdus iseenda vabaduse ja heaolu arvelt.

Põhjus, miks selline kogemus on Sinu reaalsuses, võib olla seotud Sinu enda ülemäära suurte ootustega suhtele, ebaselgete piiride seadmise oskusega, liigselt kergesti kiindumise ja illusiooni loomisega teisest osapoolest.

Võib-olla pole teine osapool algusest saadik soovinud midagi liiga suurt sellest suhtest. Kas te olete sellest rääkinud või oled Sa lihtsalt eeldanud, et teisel osapoolel on ka tõsised soovid?

Kui ühel osapoolel tekib nägemus, illusioon, ootused suhte osas, siis võib see olla teise jaoks liialt intensiivne, mõjuda eemalelükkavalt ja hakata piirama tema vabadust.

Selleks, et seesugust segadust vältida, on oluline alati selgelt väljendada enda suhtenägemust, soove, vajadusi ja kõike muud, mida Sina näed teie kahe suhtes.

Meie matchmaker Kätlin kutsub üles teadlikult halvast suhtest välja astuma, kuna lahtiste otsade jätmine ei mõju hästi kummalegi osapoolele. Oluline on avaldada tänu koosveedetud aja eest, nimetada midagi, mida Sa võtad kaasa endaga sellest kogemusest ja väljendada selgelt soovi oma elus edasi liikuda üksi. Oluline on lõpetada suhted tänutundes ja vaenuta, mis annab meile ka võimaluse astuda ja kutsuda oma ellu uus partner.